Candidates for the 16th Knesset
Israel Ministry of Foreign Affairs
*

 Candidates for the 16th Knesset

 ELECTIONS IN ISRAEL 2003
 
  Candidates for the 16th Knesset
as submitted by the parties to the Central Elections Committee
(updated Jan 9, 2003)

  • The Central Elections Committee discussed 13 petitions to disqualify candidates and parties in the January 28 election. The CEC ruled that Shaul Mofaz cannot run for the Knesset on the Likud list. It also ruled to disqualify Ahmed Tibi from the Hadash-Ta'al list, as well as Azmi Bishara and the Balad party. The CEC ruled that Baruch Marzel (Herut) and Abdel Malek Dahamshe (United Arab List) can stand for election.
  • The Supreme Court on Thursday, January 9, 2003, issued its rulings on appeals against Central Elections Committee decisions:
    - Shaul Mofaz and Moshe Feiglin's appeals were rejected, and they will not be able to run for election on the Likud list.
    - Baruch Marzel, Ahmed Tibi, Azmi Bishara and BALAD's appeals were upheld, and they will stand for election.


    AHAVAT YISRAEL

    1. Yosef Kadourie   2. Meir Michel Amar   3. Rafael Barel   4. Shimon Balati   5. Dan Ben Eliyahu   6. Shimon Gerson   7. David Buchanik   8. Israel Solomon   9. Nissim Cohen   10. Michael Zeituni


    AM EHAD (One Nation)

    1. Amir Peretz   2. Ilana Cohen   3. David Tal   4. Addisu Messele   5. Ora Namir   6. Leon Marozovsky   7. Hasib Abud   8. Sami Halabi   9. Leon Litinsky   10. Ruti Admon

  • Am Ehad website


    CENTER

    1. David Magen   2. Avraham Albert Tovotz   3. Alexander Tenzer  
    4. Larissa Tzfovesky   5. Moshe Peretz   6. Itai Hoz   7. Aharon Bizer   8. Shabtai Azriel   9. Lisa Katz   10. Eldad Halahmi
    Center Party website


    CITIZEN AND STATE

    1. Alexander Zinker   2. Alexander Eterman   3. Waslav Premusler  
    4. Michael Seltzer   5. Arina Belozor   6. Sofia Pavlov   7. Mira Tzipori  
    8. Julia Malinovsky   9. Anna Cohen   10. Arkadi Mashkof

    DEMOCRATIC FRONT FOR PEACE AND EQUALITY/ARAB MOVEMENT FOR RENEWAL (HADASH-TA'AL)

    1. Mohammad Barakeh   2. Issam Mahoul   3. Ahmed Tibi   4. Dov Hanin   5. Tagrid Shavita   6. Yosef Ataouna   7. Osama Saadia   8. Abdallah Abu-Marof   9. Yishai Shmuel Menuhim   10. Eli Hider

  • Hadash website


    GREEN LEAF (Ale Yarok)

    1. Boaz Wachtel   2. Dan Goldenblatt   3. Hila Doron   4. Shai Hakim  
    5. Elad Shai   6. Avraham Bardugo   7. Binyamin Nissim Tours   8. Tamar Schreiber   9. Isabel Tzimlin   10. Devora Mosinzon Ranan

  • Ale Yarok website


    GREEN PARTY (Yerukim)

    1. Pe'er Wisner   2. Hadas Shakhnai   3. Tzur Shizaf   4. Noah Berkovitch Pascal   5. Shmuel Viloznei   6. Moshe Aliman   7. Ya'akov Flexer

  • The Green Party website


    HERUT

    1. Michael Kleiner   2. Baruch Marzel   3. Eliyahu Saar   4. Michael Ben-Ari   5. Elionor Shifrin   6. Noam Livnat   7. Paul Eidelberg   8. Drora Baram   9. Yehuda David   10. Israel Hanukoglu

  • Herut website


    LABOR-MEIMAD

    1. Amram Mitzna   2. Binyamin Ben-Eliezer   3. Shimon Peres   4. Matan Vilnai   5. Avraham Burg   6. Dalia Itzik   7. Ophir Pines-Paz   8. Ephraim Sneh   9. Yael Tamir   10. Michael Melchior   11. Yitzhak Herzog  
    12. Haim Ramon   13. Danny Yatom   14. Eitan Cabel   15. Avraham Shohat   16. Colette Avital   17. Shalom Simhon   18. Orit Noked   19. Eli Ben-Menachem   20. Galeb Majadla   21. Salah Tarif   22. Sofa Landver   23. Weizmann Shiri   24. Avi Yehezkel   25. Efi Oshaya   26. Shmuel Abuav   27. Tova Ilan   28. Ronen Tzur   29. Shula Cohen   30. Dan Koren   31. Orna Angel   32. Neta Dovrin   33. Benny Levin   34. Lama Lagishiel   35. Ali Hussein Hujirat   36. Eli Amir   37. Shimon Shitrit   38. Yigal Tzahor   39. Einat Wilf   40. Daniel Cohen   41. Lior Strasberg   42. Shlomi Navon   43. Yonina Flanberg   44. Itai Gilboa   45. Ronen Hoffman  
    46. Ofer Korbfeld   47. Ahmed Hassan Sayad   48. Yosef Kastel  
    49. Ibrahim Beu-Ras   50. Hedva Almog

  • Labor Party website
  • Meimad website


    LAHAVA

    1. Avraham Ovadia   2. Judy Jolia Don   3. Mordechai Ashkenazi   4. Maya Ben-Zion   5. Eilon Yarden   6. Esther Alexander   7. Eliaz Cohen   8. Eliezer Levinger   9. Alona Lipshitz   10. Avraham Kezes


    LEEDER

    1. Alexander Radko   2. Yevgeny Shpitz   3. Sergei Mor   4. Alexander Bergensky   5. Albert Goffman   6. Leonard Shefel   7. Boris Konin   8. Ilya Liabdov   9. Victoria Berlin   10. Margarita Shalosh


    LIKUD

    1. Ariel Sharon   2. Binyamin Netanyahu   3. Tzahi Hanegbi   4. Silvan Shalom   5. Dan Naveh   6. Limor Livnat   7. Israel Katz   8. Gideon Ezra   9. Nomi Blumenthal   10. Uzi Landau   11. Gila Gamliel   12. Yuval Steinitz   13. Tzipi Livni   14. Michael Eitan   15. Meir Sheetrit   16. David Levy   17. Ruhama Avraham   18. Gideon Sa'ar   19. Daniel Ben-Lulu  
    20. Michael Ratzon   21. Majallie Whbee   22. Ya'acov Edri   23. Ehud Yatom   24. Eli Aflalo   25. Moshe Kahlon   26. Omri Sharon   27. Michael Gorlovsky   28. Inbal Gavrieli   29. Gilad Erdan   30. Roni Bar-On  
    31. Yehiel Hazan   32. Ehud Olmert   33. Leah Ness   34. Ze'ev Boim  
    35. Avraham Herschson   36. Reuven Rivlin   37. Haim Katz   38. Ayoub Kara   39. Pnina Rosenblum   40. Eitan Sulami   41. Avigdor Kahalani  
    42. Zion Pinyan   43. David Mena   44. Shlomi Durani   45. Roni Milo  
    46. Yossi Ahimeir   47. Sima Navon   48. Shai Bazak   49. Eli Cohen Artzi   50. David Amar

  • Likud website


    MEN'S RIGHTS IN FAMILY (RAASH)

    1. Ya'akov Schlosser   2. El-Chai Avikser   3. Abraham Torati   4. Shmuel Greenberg   5. Haim Arikha   6. Oded Davidson   7. Siyum Todela


    MERETZ

    1. Yossi Sarid   2. Haim Oron   3. Ran Cohen   4. Zahava Gal-On  
    5. Roman Bronfman   6. Avshalom Vilan   7. Ilan Gillon   8. Moshe Raz  
    9. Naomi Hazan   10. Hussniya Jabara   11. Yossi Beilin   12. Yael Dayan   13. Michal Shohat   14. Yoav Kreim   15. Uzi Even   16. Issawi Farj   17. Nagist Mangasha   18. Yevgeni Malamud   19. Gabi Lasky  
    20. Shosh Arar

  • Meretz website


    MORESHET AVOT (Tradition of the Fathers)
    (withdrew from race)

    1. Yosef Ba-Gad   2. Shlomo Gross   3. Michael Ba-Gad   4. Moshe Ba-Gad

    NATIONAL DEMOCRATIC ASSEMBLY (NDA - BALAD)

    1. Azmi Bishara   2. Jamal Zkhalka   3. Wasal Taha   4. Afnaan Agbaya  
    5. Fathi Daka   6. Abdallah Shahin   7. Makhasen Kiss   8. Gumah Azbarga   9. Fahim Haj Yihyeh   10. Abed Rahim Fukra

  • NDA website


    NATIONAL RELIGIOUS PARTY (NRP - MAFDAL)

    1. Efrayim Eitam   2. Zevulun Orlev   3. Shaul Yahalomn   4. Yitzhak Levy  
    5. Gila Finkelstein   6. Nissan Slomiansky   7. Eliyahu Gabbai   8. Yigal Bibi   9. Shmaryahu Ben-Zur   10. Haim Falk   11. Yehudit Shilat   12. Arieh Farjun   13. Yaffa Peretz   14. Moshe Edan   15. Aharon Gimani   16. Gad Dei   17. Aharon Kopolovitz   18. Meir Yifrah   19. Eliezer Shefer  
    20. Shmuel Shkedi
    NRP website


    NATIONAL UNION (Yisrael Beiteinu, Moledet, Tekuma)

    1. Avigdor Lieberman   2. Binyamin Elon   3. Yuri Stern   4. Zvi Hendel  
    5. Michael Nudleman   6. Uri Yehuda Ariel   7. Arieh Eldad   8. Eliezer Cohen   9. Estherina Tartman   10. Uri Bank   11. Reuven El Din   12. Alexander Epstein   13. David Saada   14. Nina Martinenko   15. Ya'akov Bar Shimon   16. Nahman Eyal   17. Natan Abramov   18. Issachar Mekunan   19. Hemed Amar   20. Moshe Peretz

  • National Union website
       - Yisrael Beiteinu website
       - Moledet website
       - Tekuma website


    ORGANIZATION FOR DEMOCRATIC ACTION (ODA - DAAM)

    1. Asma Agbariya   2. Nir Nadar   3. Samia Hatib   4. Hadas Lahav  
    5. Hitam Naamna   6. Michal Friedman   7. Ya'akov Ben Efrat

  • ODA website


    PROGRESSIVE NATIONAL ALLIANCE

    1. Hashem Mahameed   2. Hussein Osmadin   3. Ahmed Hajasi   4. Anaat Atamna   5. Tawfik Kasum   6. Yusuf Jabur   7. Sina Kersh   8. Riyad Issawi   9. Ibrahim Haj Yihyeh   10. Omar Ali


    SHAS

    1. Eli Yishai   2. Shlomo Benizri   3. Nissim Dahan   4. Amnon Cohen  
    5. Yitzhak Cohen   6. David Azoulay   7. Meshulam Nahari   8. Yitzhak Vaknin   9. Yair Peretz   10. Nissim Ze'ev   11. Ya'akov Margi   12. Ofer Hugi   13. Pinhas Tzabari   14. Yoav Ben Tzur   15. Lior Gabai   16. Rafael Malakhi   17. Shmuel Ben Atar   18. David Yifrah   19. Mazor Maroy Bahaina   20. David Telkar

  • Shas website


    SHINUI

    1. Yosef Lapid   2. Avraham Poraz   3. Yehudit Naot   4. Yosef Paritzky   5. Eliezer Zandberg   6. Victor Brailovsky   7. Ilan Shalgi   8. Melli Polishuk-Bloch   9. Reshef Ari Chen   10. Ronnie Brizon   11. Ehud Ratzabi   12. Etti Livni   13. Ilan Leibovitch   14. Hemi Doron   15. Yigal Yasinov   16. Arela Golan   17. Rona Barada Manosevitch   18. Adir Binyamini   19. Yitzhak Elner   20. Munir Hamdan

  • Shinui website


    TORAH AND SHABBAT JUDAISM

    1. Ya'akov Litzman   2. Avraham Ravitz   3. Meir Porush   4. Moshe Gafni   5. Israel Eichler   6. Shmuel Halpert   7. Uri Israel Meir Maklov   8. Ya'akov Cohen   9. Zvi Boimel   10. Yosef Abu


    TZOMET

    1. Moshe Green   2. Haim Adini   3. Zahava Zarhi   4. Saguy Karpe   5. Gila Gavita   6. Batya Zax   7. Moshe Sasson   8. Michael Yeul   9. Saguy Zokerman   10. Eliyahu Dahan


    UNITED ARAB LIST

    1. Abdel Malek Dehamshe   2. Taleb a-Sana'a   3. Salman Abu Ahmed   4. Muhammad Kena'an   5. Ibrahim al-Amor   6. Rukiah Biyadsa   7. Adel Hamiso   8. Abu Sahivan Moussa   9. Hussam Adali   10. Yunis Gavarin


    YISRAEL AHERET

    1. Boaz Nol   2. Eitan Ginzberg   3. Itai Ben-Horin   4. Ofer Even   5. Eyal Naveh   6. Miri Rossman   7. Eyal Yehuda Gur   8. Effi Shaked   9. Dan Frishman   10. Ya'akov Ellenbogen

  • Yisrael Aheret website


    YISRAEL B'ALIYA

    1. Natan Sharansky   2. Yuli-Yoel Edelstein   3. Marina Solodkin  
    4. Gennady Rieger   5. Eli Kazhdan   6. Ya'akov Livschitz   7. Valentin Feinberg   8. Hanuka Solomon   9. Maya Solodki   10. Yuri Bocharov  
    11. Malko Solomon   12. Ata Farhat   13. Guma Azbarga   14. Jacques-Sudani Cohen   15. Ze'ev Neuman   16. Ilya Ettinger   17. Efraim Gershman   18. Haim Cheshkin   19. Michael Barkan   20. Hillel Shachnovitz

  • Yisrael B'Aliya website


    ZA'AM (Social Justice)

    1. Yoram Prayanti   2. Daniel Amar   3. David Bergman   4. Ehud Shariki   5. Khamzan El-Sayad   6. Yelcha Weinberger   7. Chen Bleich   8. Tamar Tourgeman   9. Itamar Borokhov   10. Yitzhak Sakouri

  •  
     
     
    Elections to the 16th Knesset - Official election website
    Israel Decides: Elections 2003 - Ha'aretz special election section
    Elections 2003 - Jerusalem Post special election section
     
     
    Press for print versionPrint version
      
    Send To Friend
      
      
      
      
      
    Share