Gila Gamliel, MK
Israel Ministry of Foreign Affairs

 Gila Gamliel, MK

Minister for Social Equality


Gila Gamliel was born in Gedera, Israel in 1974. She completed her army service as the head of an air force investigative staff with the rank of sergeant. She holds a B.A. in Middle Eastern History and Philosophy and an M.A. in Philosophy from Ben Gurion University of the Negev.

Gamliel served as chairperson of the National Students' Association - the first woman to hold this position. She previously served for three terms as chairperson of the Students' Union of Ben Gurion University. She represented Likud Women on the National Naamat Conference and served as a member of the Negev Forum. She is married and the mother of two.

Gamliel served in the 16th Knesset (2003-6) as a member of the Knesset Education, Culture, and Sports, and Science and Technology, and Public Relations Committees, and Economics, as well as of the Committee for the Advancement of the Status of Women, which she also chaired.

Gila Gamliel was served as Deputy Minister of Agriculture and Rural Development from March 2005 until January 2006. She was once again elected to the 18th Knesset in February 2009 and in April 2009 was appointed Deputy Minister in the Prime Minister's Office, serving until February 2013.

In May 2015, she was appointed Minister for Senior Citizens. Her title was changed to Minister for Social Equality in August 2015.

Press for print versionPrint version
Send To Friend