Ruhama Avraham, MK
Israel Ministry of Foreign Affairs
*

 Ruhama Avraham, MK

 

Ruhama Avraham was born in Rishon Letzion in 1964. After completing her army service, she received a B.A. in political science from Bar-Ilan University.

Elected to the 16th Knesset in 2003, she served as a member of the Finance and Economics Committees, as well as of the Committees for the Advancement of the Status of Women and for Foreign Workers. In the 17th Knesset she chaired the Knesset House Committee and served on the Committees for the Status of Women and the Rights of the Child, and was a member of the Social Lobby and the Lobby for hte Druze and Circassion Communities.

Ruhama Avraham served as Deputy Minister of the Interior from March 2005 until May 2006, and as Minister without Portfolio, responsible for liaison with the Knesset from July 2007 until July 2008. She served as Minister of Tourism from July 2008 unitl March 2009.

She is the mother of two.


Press for print versionPrint version
  
Send To Friend
  
  
  
  
  
Share