תקרית הברחת הנשק על סיפון האוניה ויקטוריה

 תקרית הברחת הנשק על סיפון האוניה ויקטוריה

3/15/2011

  העלייה על סיפון האוניה התבססה על דיווחים מאומתים, לפיהם האוניה מובילה נשק לא חוקי המיועד אל ארגוני הטרור ברצועת עזה.
 


 
חלק ממצבור כלי הנשק אשר נמצאו על סיפון האוניה ויקטוריה (תצלום: דובר צה"ל)

 ב- 15 במארס 2011 עלו כוחות של חיל הים הישראלי על סיפון האוניה ויקטוריה, אשר הפליגה תחת דגל ליבריה, לאחר שקיבלו ממנה את ההסכמה הנחוצה. העלייה על סיפון האוניה התבססה על דיווחים שאומתו, לפיהם האוניה מובילה נשק לא חוקי אשר מיועד אל ארגוני הטרור ברצועת עזה. האוניה שייטה לא הרחק מחופי ישראל בשטח הים הפתוח בים התיכון.

בחיפוש ראשוני שנערך על ידי הכח שעלה על סיפון הספינה, נמצא כי האוניה מובילה כמות משמעותית של כלי נשק וציוד צבאי. על פי מסמכי האוניה ודיווחי אנשי הצוות, הספינה יצאה לדרכה מנמל לטקיה בסוריה והפליגה אל נמל מרסין בטורקיה. יעדה של הספינה היה מצרים. נקבע כי לטורקיה לא היה קשר לניסיון ההברחה של כלי הנשק.

הצורך למנוע הברחת נשק: ניסיון זה להבריח כמות גדולה של אמצעי לחימה על סיפון האוניה ויקטוריה מהווה הוכחה נוספת לצורך ההכרחי של ישראל לבדוק את כל הסחורות אשר נכנסות לרצועת עזה שבשליטת החמאס. ישראל אינה יכולה לאפשר מצב שבו כלי נשק וציוד צבאי יגיעו לידיהם של ארגוני טרור אשר ישתמשו בהם נגד האוכלוסייה האזרחית בישראל.

ישראל פעלה מתוך הגנה עצמית: ההברחה הלא חוקית של כלי נשק אל תוך רצועת עזה מהווה איום ישיר ומיידי לביטחונה של מדינת ישראל ולביטחונם האישי של אזרחיה, אשר ממשיכים למצוא את עצמם תחת מתקפה בלתי פוסקת של טילים ופצצות מרגמה אשר נורים מעזה אל עבר ישראל.

הממצאים הראשונים מצביעים על כך כי מקורם של כלי הנשק אשר נתפסו על סיפון האוניה ויקטוריה הוא באיראן, אשר חותרת לחמש את רצועת עזה. תחת שלטונו של החמאס הפכה רצועת עזה לחלק מהציר איראן - סוריה - החמאס.

הברחת נשק לארגוני טרור אינה חוקית: העברה זו של כלי נשק לארגוני טרור ברצועת עזה מהווה הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1860 (2009), אשר קוראת למדינות החברות להגביר את מאמציהן "למנוע הברחה בלתי חוקית של כלי נשק ותחמושת" לרצועת עזה (סעיף 6), וכן הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1373 (2001) אשר, בין השאר, קוראת לכל המדינות להימנע מלהושיט סיוע בכל דרך לארגוני טרור ולעצור את הספקת הנשק לקבוצות אלה. ישראל גם בודקת את האפשרות כי מעשים אלה מהווים הפרות נוספות של החלטות רלוונטיות אחרות של מועצת הביטחון של האו"ם.

מעשה תרמית: יש לציין כי שטרי המטען של האוניה ויקטוריה אינם מגלים דבר על טבעה האמיתי של תכולת המכולות שנמצאו על סיפונה, וגם זאת תוך הפרה של אמנות ארגון השיט הבינלאומי והסטנדרטים המקצועיים, ובהם האמנה בדבר ביטחון החיים בים (SOLAS) וקוד ההובלה הבינלאומית של טובין מסוכנים בדרך הים (IMDG).

אחד מניסיונות הברחה מרובים: בעבר אירעו כבר מספר מקרים (שבהם היו מעורבות בין השאר הספינות סנטוריני, אבו חסאן, קרין A, הנזה אינדיה, מונצגורסק, פרנקופ ואוורסט קרגו) שבהם נעשה שימוש בספינות תמימות שמשייטות בנתיבי השיט המסחריים על ידי מדינות תומכות טרור ובהן איראן, סוריה ולבנון, על מנת להבריח באופן לא חוקי כלי נשק לארגוני טרור באזור.

 
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
שלח לחבר
  
שתף