מרכז ודרום אמריקה והאיים הקריביים

 מרכז ודרום אמריקה והאיים הקריביים

 

 ב- 29 לנובמבר 1947 הצביעה עצרת האו"ם על הקמת שתי מדינות, אחת יהודית ואחת ערבית בתחום הכלול במנדט הבריטי לפלשתין. 13 מהמדינות החברות הלטיניות הצביעו בעד. בשנות החמישים והשישים היחסים עם המדינות באזור התחזקו כתוצאה ממאמצים לא קטנים לתוכניות משותפות בהן ישראל העניקה מנסיונה וכישוריה בשטחים כמו חקלאות, רפואה, ארגון תאגידים ופיתוח כפרי, אזורי וקהילתי.

אלפי מדריכים השתתפו בתוכניות לימוד בישראל. ההתפתחות בזירה הבינלאומית במהלך שנות השישים והשבעים הובילה להפחתת התמיכה של מדינות אלה בישראל בעיקר באו"ם ובגופים המסונפים לו.

כיום יש לישראל יחסים דיפלומטיים מלאים עם מדינות מרכז ודרום אמריקה ואזור האיים הקריביים פרט לקובה. יחסים אלה מתבטאים בשיתוף פעולה פורה בתחומים פוליטיים, כלכליים ותרבותיים כמו גם במספר גדול של הסכמי גומלין בשטחים רבים.

המסחר הולך ומתרחב ביציבות. הסכם סחר חופשי בין מכסיקו וישראל נחתם ב-2000 בהוסיפו ממד חדש לתחום זה. יצוא הכולל כימיקלים, תוכנות היי טק, תוצרת חקלאית, מכונות ואלקטרוניקה, ויבוא המורכב בעיקר מבשר, תבואה, תירס, סוכר, קקאו, קפה ומתכת כולם הולכים וגדלים, ובנקים חברות קבלניות וחברות תכנון ופיתוח חקלאי ישראלים פועלים במדינות מרכז ודרום אמריקה והאיים הקריביים.

הסכמי מדע ותרבות לחילופי אומנים, סטודנטים וספורטאים כמו כן תוכניות טלביזיה ורדיו בעלי תוקף עם 20 מדינות מתואמים על ידי המוסד ליחסי תרבות ישראל איברו אמריקה בירושלים.

ישראלים רבים מבקרים במרכז ודרום אמריקה, במיוחד ישראלים צעירים שהביקור באזורים אלה הוא חלק מהטיול אחרי הצבא.

לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
שלח לחבר
  
שתף