נאום שר החוץ, אביגדור  ליברמן, בטקס זיכרון לציון 20 שנה לפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס

 נאום שר החוץ, אביגדור  ליברמן, בטקס זיכרון לציון 20 שנה לפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס

3/12/2012

שר החוץ אביגדור ליברמן: "השבוע אנו מציינים 20 שנה מאז פיגוע התופת שהיה לאחד מהפיגועים הקשים ביותר שידעה הדיפלומטיה הישראלית מאז קום המדינה, ואחד משני פיגועים רצחניים ביותר שאירעו על אדמת ארגנטינה. בהתקפת הטרור הקטלנית בבניין השגרירות מצאו את מותם 29 בני אדם, ביניהם, דיפלומטים ישראלים ובני זוגם, עובדי שגרירות ארגנטינאים ועוברי אורח תמימים שנקלעו למקום במקרה".


 
(צילום: משרד החוץ)

 

שר החוץ אביגדור ליברמן:

מנכ"ל המשרד מר רפי ברק, המשנים למנכ"ל, השופט אליקים רובינשטיין, הרב מאיר לאו, שגריר ארגנטינה בישראל מר קרלוס פאוסטינו גרסיה, ((Carlos Faustino Garcia התובע ד"ר אלברטו ניסמן,  משפחות יקרות, עובדי המשרד...

42 שנים עמד על תילו בניין שגרירות ישראל בבואנוס איירס בירת ארגנטינה. על מצבת הזיכרון אשר נבנתה במקום בו עמד הבניין חקוקות המילים הבאות: 

"במקום זה, רחוב ארויו 910 עמד בניין שגרירות ישראל, החל משנת 1950 ועד השעה 14:50 ביום 17 במרץ 1992 י"ב באדר ב' תשנ"ב, כאשר נהרס מפיצוץ מכונית תופת, בהותירו מחיר דמים של 29 הרוגים ועשרות פצועים מבין עובדי השגרירות, שכנים ועוברי אורח."

השבוע אנו מציינים 20 שנה מאז פיגוע התופת שהיה לאחד מהפיגועים הקשים ביותר שידעה הדיפלומטיה הישראלית מאז קום המדינה, ואחד משני פיגועים רצחניים ביותר שאירעו על אדמת ארגנטינה. בהתקפת הטרור הקטלנית בבניין השגרירות מצאו את מותם 29 בני אדם, ביניהם, דיפלומטים ישראלים ובני זוגם, עובדי שגרירות ארגנטינאים ועוברי אורח תמימים שנקלעו למקום במקרה.

שנתיים לאחר מכן, בשנת 1994, התרחש פיגוע תופת נוסף, הפעם בבנין הקהילה היהודית – AMIA - בבואנוס איירס. באותו הטבח נרצחו בדם קר 85 ארגנטינאים ומאות נפצעו - יהודים ונוצרים כאחד.
שני פיגועים אלה נחרתו בזיכרון ההיסטורי והלאומי של מדינת ישראל והעם בארגנטינה והפכו את שתי המדינות, בעל כורחן, שותפות לכאב ולשכול.

מידי שנה מתקיימים, בירושלים ובבואנוס איירס, טקסים לזכר ההורגים שקיפחו את חייהם בטרם עת, ובאותה הזדמנות אנו מזכירים לעולם כי הטרור חוצה גבולות, יבשות ותרבויות, ואינו מבחין בין דם לדם.
שיתוף הפעולה בין מדינת ישראל וארגנטינה הוביל לחשיפת מתכנני הפיגועים ומבצעיהם.

אני רוצה להודות לתובע ד"ר רוברטו ניסמן אשר מאז מינויו לראש צוות החקירה בשנת 2005 פעל ללא לאות על מנת למצוא את מתכנני ומבצעי הפיגועים ואף הוציא צווי מעצר בינלאומיים נגדם.
בזכות פעילותו זו, היום ידוע לכל כי איראן היא מי שעמדה מאחורי שני הפיגועים באמצעות הזרוע המבצעת שלה בלבנון  - חיזבאללה.
לצערי הרב חלק מבני העוולה ממשיכים להלך חופשי ולתכנן פיגועים נוספים נגד ישראלים ומטרות ישראליות בעולם.
הרצון והניסיונות החוזרים ונשנים של איראן וחיזבאללה לפגע בנו רק התגברו עם השנים. בשיתוף פעולה בינלאומי ובאמצעות פעולות אחרות שנעשו הצלחנו לסכל את מרביתן.
רק בשבועות האחרונים הינו עדים לניסיונות  לבצע פיגועים, אשר למזלנו לא צלחו, ובנס לא גרמו לנפגעים בנפש.
בהזדמנות זו אני רוצה לשלוח איחולי החלמה מהירה לטל יהושוע קורן, רעייתו של נציג משרד הביטחון בשגרירות ועובדת השגרירות בעצמה, שנפצעה בפיגוע בניו דלהי ועוברת כעת תהליך שיקום בארץ.

החדירה של איראן בשנים האחרונות לאמריקה הלטינית והקמת תשתית הטרור במשולש הגבולות בין ברזיל, ארגנטינה ופרגוואי על ידי חיזבאללה, מהווה איום לא רק על מדינת ישראל אלא על כלל העולם החופשי.

זוהי אותה איראן, אשר מתעלמת מאזהרותיה של הקהילה הבינלאומית וממשיכה בתוכנית הפיתוח הגרעינית.
זוהי אותה איראן, שנשיאה קורא לסילוקה של ישראל מהמפה.
זוהי אותה איראן, המכחישה את השואה.
זוהי אותה איראן, אשר תומכת בטבח שמבצע אסאד בבני עמו.
וזוהי אותה איראן אשר מספקת לארגון הטרור – חמאס -  נשק במטרה ברורה לפגוע באזרחים ישראלים חפים מפשע ולערער את היציבות במזרח התיכון תוך כדי ניצול המהפכות המתחוללות כיום בעולם הערבי.
הירי מרצועת עזה על ישובים וערים בדרום הארץ בימים האחרונים נמשך כבר למעלה מעשר שנים. גם בתקופות של שקט יחסי נורו טילים והמאמץ של החמאס וארגוני הטרור להוציא אל הפועל פיגועים ולהרוג אזרחים ישראלים רק התעצם.
איראן היא "החמצן" של אותם ארגונים וללא תמיכתה הצבאית והכספית קיומם מוטל בספק. 
אין בכוונתי להתייחס להיבטים הביטחוניים והמבצעיים בעקבות המצב שנוצר, אולם בתחום המדיני הירי הנמשך קובר כל אפשרות שאי פעם תהיה רציפות טריטוריאלית בין עזה ליהודה ושומרון. כל עוד החמאס שולט ברצועת עזה אין שום סיכוי שאנו נסכים למעבר בטוח, או מעבר לא בטוח, מעבר עילית, מעבר תחתית או מעבר כלשהו. הפלסטינים גזרו על עצמם ניתוק שבעת הזו נראה כי ימשך לדורות.
באשר לאיראן, אני סבור כי אסור לקהילה הבינלאומית להקל ראש במעורבותה בטרור העולמי ובאיומים החוזרים ונשנים מפי בכירים במשטר האייתולות, ומוטלת עליה האחריות והחובה לנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת למנוע מאיראן מלפתח נשק גרעיני שיוביל לכאוס עולמי.

בסוף השבוע הזה יערך בבואנוס איירס טקס לזכרם של ההרוגים. הפיגוע הטרגי שינה את חייהן של 5 משפחות ממשפחת משרד החוץ. למרות הכאב הגדול על האובדן והפצעים שלעולם לא יגלידו, המשך קיומנו והתחזקותנו כעם הינם התשובה הטובה ביותר לטרור הרצחני. דבריו של דני כרמון, אשר כיהן כקונסול בשגרירות ישראל בבואנוס איירס בעת הפיגוע ושכל את רעייתו, הינם אחד מהעקרונות הבסיסיים  עליהם מושתת עצם קיומנו כעם וכאומה. אני מצטט:
"מהבחינה האישית, חודש אחרי הפיגוע חזרתי לארגנטינה כדי להמשיך את השליחות עם ילדיי. היה לי חשוב להראות שהטרור לא יביס אותנו, שלא חזרנו לארץ והסתגרנו בד' אמותינו. הדרך שלי להתמודד הייתה לבנות את השגרירות מחדש ולהחזיר את הדגל הישראלי".

כאן והיום אני רוצה לבשר כי בשנה הבאה מדינת ישראל תתחיל בעזרת השם לבנות את בניין השגרירות החדש בבואנוס איירס. לא עוד מבנה ארעי בבניין רב קומות, אלא שגרירות לתפארת ולמופת שתנציח את זכרם של הקורבנות ותהווה סימן ואות להימצאותנו במקום, ולכך שהטרור לא יזיז אותנו ולא יפחיד אותנו.

גם השיבה של משפחות הדיפלומטים למקום בו נרצחו יקיריהם הנה עדות ניצחת לחוזקו הנפשי והרוחני של עם ישראל שישכון לבטח בארץ אבותיו.

יהי זכרם ברוך.

Israel Embassy Memorial Plaza - Buenos Aires
מצבת הזיכרון לקורבנות בפיגוע בבניין השגרירות בבואנוס איירס
(צילום: שרה לדרהנדלר)


(

בניין שגרירות ישראל, רח' ארויו  910, בואנוס איירס

 
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
שלח לחבר
  
שתף